Slnečný kúpeľ má pre naše telo mnohé pozitíva, ale aj tu platí všetko s mierou.
Pri dlhej expozícii lúčov slnečného žiarenia prichádza k podráždeniu pokožky, k jej sčerveneniu a koža doslova bolí. Spálenie slnkom je spôsobené intenzívnym ultrafialovým žiarením slnečných lúčov. Ak je pokožka vystavená nadmernému slnečnému svetlu, v tele dochádza k obrannej reakcii a uvoľňuje sa histamín. Histamín spôsobuje kožné reakcie, ktoré majú zvyčajne podoby rôznych príznakov, napríklad svrbenie, sčervenenie a pálenie (teda príznakov súvisiacich so spálením slnkom). Ide o akútny zápal kože, medicínsky označovaný ako dermatitis solaris.
Medzi príznaky spálenia slnkom patrí ružová až červená pokožka, na dotyk teplá alebo horúca, bolesť, citlivosť a svrbenie, opuch, malé pľuzgiere naplnené tekutinou, ktoré môžu praskať. Ak je spálenie závažné, objavuje sa aj bolesť hlavy, horúčka, nevoľnosť a únava.
Spálenie kože sa prejaví do 4 – 6 hodín po opaľovaní, s maximom prejavov po 12 – 24 hodinách. V priebehu 72 hodín začínajú prejavy postupne odznievať.
Pri pokožke podráždenej slnkom pomáha gél Psilo-Balsam®, ktorý spálenú kožu nielen chladí, ale aj lieči.
Dotyk s horúcou panvicou alebo so žehličkou, nešikovná manipulácia s riadom z horúcej rúry, obarenie horúcou vodou. Popáleniny, ktoré vznikajú zväčša v domácom prostredí, sú viac ako bežné a bývajú častou príčinou poranenia nielen dospelých, ale najmä detí, ktoré sú vďaka svojej zvedavosti mimoriadne zraniteľnou skupinou. Ich pokožka je navyše jemnejšia, a preto im aj pri nižších teplotách hrozia vážnejšie popáleniny.
Prvým pocitom pri popálení je nesmierna bolesť, následne prichádza sčervenenie kože a do niekoľkých minút sa na nej objavia pľuzgiere.
Pri popálení dochádza k poškodeniu kože a kožných buniek.
Väčšina popálenín vznikajúca v domácnosti patrí medzi popáleniny 1. stupňa. Je pri nej postihnutá iba vrchná vrstva kože, tzv. epidermis, a prvá pomoc sa dá zvládnuť aj v domácich podmienkach.
Tento stupeň popálenia sa prejavuje sčervenením kože, pri ktorom sa tvoria nanajvýš malé pľuzgiere. Poranenie je síce bolestivé, no spontánne sa vylieči v priebehu týždňa. Popáleniny 1. stupňa po primeranom ošetrení nezanechávajú jazvu.
Pri poskytovaní prvej pomoci je najdôležitejšie odstránenie nebezpečného zdroja a následné chladenie postihnutého miesta studenou tečúcou vodou. Nesmieme však používať príliš chladnú vodu, pretože veľký chlad sťahuje v koži drobné cievy, zabraňuje prekrveniu a zranenie môže, naopak, zhoršiť.
Následne je vhodné použiť Psilo-Balsam® gél, ktorý poskytne pokožke potrebnú SOS starostlivosť, chladivým účinkom.
Pri závažnejších popáleninách je dôležité vyhľadať odbornú lekársku pomoc.
Psilo-Balsam® môžu používať dospelí aj u deti vo veku od 2 rokov. Nanáša sa na postihnuté miesto pokožky 3- až 4-krát denne v tenkej vrstve a jemne rozotrieť.